PUDO, czyli wygodne nadawanie i odbieranie przesyłek | Blog | Boxfox

PUDO, czyli wygodne nadawanie i odbieranie przesyłek

16 lipca 2022

PUDO, czyli wygodne nadawanie i odbieranie przesyłek

Czym jest PUDO?

PUDO, czyli pick-up and drop-off. Jest to usługa kurierska krajowa lub zagraniczna z możliwością nadania i odebrania paczek w punktach danego przewoźnika. Początkowo były to wyłącznie wyznaczone miejsca firm kurierskich, obecnie to również placówki partnerskie na zasadzie shop-in-shop. Punkty tego typu to najczęściej markety, małe sklepy, kioski, lokale usługowe oraz placówki własne danych firm kurierskich.

PUDO, czyli ekologiczne nadawanie i odbieranie przesyłek

Obecnie coraz częściej podejmujemy działania proekologiczne, mające na celu ochronę środowiska naturalnego. Życie człowieka jest mocno zależne od Matki Ziemi, w końcu jesteśmy częścią całego ekosystemu. Jakość naszego życia wynika również z polityki ekologicznej w naszym otoczeniu. Czy ekologia może iść w parze z logistyką? Zdecydowanie tak, obecnie firmy kurierskie podejmują szereg działań z myślą o ochronie przyrody m.in. wprowadzenie e-vanów kurierskich, rowerów elektrycznych, zmaksymalizowanie ilości doręczonych przesyłek, poprzez dostarczenie ich do punktów odbioru. Przykładami „zielonych działań” w Branża KEP jest tworzenie gęstej sieci punktów nadań i odbioru, dzięki czemu kurier podczas jednego podjazdu może doręczyć kilkanaście przesyłek w jedno wskazane miejsce. Każde doręczenie paczek do punktu zmniejsza ślad węglowy oraz redukuje ilość korków w miastach. Przewoźnicy w ostatnim czasie systematycznie zwiększają liczbę punktów oraz automatów paczkowych. Rynek KEP zdecydowanie chce dać wybór konsumentom w nadaniu oraz doręczeniu przesyłek.

PUDO oraz sieć punktów nadań i odbiorów

Wysyłanie, odbieranie i zwroty przesyłek stały co się coraz bardziej popularne wraz ze wzrostem liczby ParcelShop’ów u operatorów logistycznych. PUDO (Pick Up Drop Off) ma swój początek z idei Click&Collect, czyli opcji zakupu online w danym sklepie internetowym i odbiór zakupionych przedmiotów w sklepie stacjonarnym, bądź placówce partnerskiej. Rozwiązanie to zdało egzamin! Click&Collect przyczyniło się do wzrostu E-sprzedaży, dlatego firmy kurierskie postanowiły iść tym samym śladem. Rozpoczęto budowę sieci własnych punktów PUDO, uzupełniając je o placówki partnerskie. Przykładowo na początku 2022 r. GLS miał ponad 4 100 punktów GLS SzybkaPaczka w Polsce. Przewoźnik posiada również swoje ParcelShop’y w innych krajach UE m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Belgii. W punktach GLS SzybkaPaczka/ParcelShop klient może nadać i odebrać paczkę krajową oraz międzynarodową.

Mobilne PUDO

Proces nadań i odbiorów przesyłek w miastach często jest utrudniony, ze względu na gęstą zabudowę – brak miejsc parkingowych oraz utrudnienia drogowe. W tym przypadku świetnie sprawdzą się elektryczne rowery kurierskie, które mogą obsługiwać nawet ścisłe centrum dużych miast. Dodatkowo pojazd nie musi się martwić o miejsce parkingowe oraz nie stoi w korkach, dzięki czemu usługa kurierska odbywa się szybko i sprawnie. Dobrym przykładem wprowadzenia rowerów kurierskich jest firma GLS, która jako pierwsza w Polsce wprowadziła ekologiczny środek transportu paczek kurierskich.

Mocne strony PUDO

 • Niższe koszty usługi kurierskiej.
 • Większa wydajność doręczeń.
 • Wygodne nadanie dla nadawcy, nie tracimy czasu na oczekiwanie na kuriera.
 • Odbiór paczki w dogodnym dla adresata momencie.
 • Bliskość punktów nadań i odbioru przesyłek, dzięki czemu możesz wysłać lub odebrać paczkę pieszo.
 • Dobrze rozwinięta sieć punktów, co pozwala na przekierowanie paczki do punktu w usłudze elastycznej dostawy.
 • Zredukowanie śladu węglowego.
 • Możliwość nadania lub odbioru paczki przy okazji zakupów lub skorzystania z innych usług placówki partnerskiej danego punktu.
 • Dostępność punktów nawet 6 dni w tygodniu, otwarte do późnych godzin wieczornych.
 • Czas na odbiór paczki w punkcie u większości przewoźników to około 6 dni.
 • Bezpieczny odbiór paczki z punktu, odbiorca otrzymuje kod odbioru.
 • Sklepy internetowe często oferują bezpłatną dostawę do punktu dla niższej wartości zamówienia.

Słabe strony PUDO

 • Mniej wygodne dla paczek ciężkich i dużych gabarytowo.
 • Usługa nie jest dedykowana dla klientów, który chętnie korzystają z opcji Door-To-Door.
 • Większa odległość do punktu nadania/odbioru w mniejszych miejscowościach.
 • Niedogodna lokalizacja punktu np. ścisłe centrum miasta, brak parkingu.
 • Czasem brak możliwości zamówienia usługi COD.
 • Czasem niewielka różnica ceny usługi kurierskiej Point-To-Door lub Point-To-Point w porównaniu z usługą Door-To-Door. Dla danego przewoźnik czasem jest to inna opcja nadania lub dostawy.
 • Punkty mogą przyjąć ograniczoną liczbę przesyłek, przekierowanie paczki do innego, dalszego punktu odbioru.

PUDO i opcje dostawy

Obecne trendy w branży KEP dają dużą elastyczność w momencie doręczenia do odbiorcy docelowego. Jest to związane z tym, że nie zawsze nabywca jest pod wskazanym adresem, w dniu dostawy. Opcji zarządzania dostawą jest kilka. Mianowicie, wybór przedziału czasowego dostosowany pod odbiorcę, doręczenie do sąsiada, zmiana dnia lub miejsca dostawy. Przewoźnicy dają również możliwość przekierowania swojej przesyłki do punktu odbioru, najbliższego miejsca planowanej dostawy. Ułatwienia w doręczeniu pozytywnie wpływają na wybór kuriera w trakcie zakupów online ale również podczas dokonywania wyboru operatora logistycznego dla sklepu internetowego.

Popularność PUDO w Polsce i krajach UE

Branża e-commerce bardzo mocno rozwija się na Europie, coraz częściej klienci indywidualni wybierają nadanie i dostawę przesyłek w punkcie. Jest to związane przede wszystkim z wygodą (możliwość wysyłki czy odbioru paczki w wygodnym dla klienta czasie), nadanie paczki przy okazji zakupów, tankowania samochodu, wycieczki rowerowej. Jednocześnie po prostu nadanie paczki w punkcie jest tańsze w wielu krajach UE, zarówno obrocie krajowym, eksporcie oraz imporcie. Przykładowo dla kuriera GLS w Krajach Skandynawskich m.in. Szwecja, Finlandia dostawa przesyłek do osób prywatnych, jest możliwa wyłącznie do punktów ParcelShop dla paczek do 20 kg. Jest to związane ze specyfiką rynku we wskazanych krajach. Dostawa do punktu szczególnie wybierana jest przez użytkowników w krajach Europy Zachodniej m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Belgii. Rynek e-commerce’owy w Polsce jest stosunkowo młody, jednak tendencja jest wzrostowa. Polski E-biznes rozwija się prężnie, polscy przedsiębiorcy coraz częściej rozszerzają swoją sprzedaż o rynki zagraniczne. Oferując dostawę kurierem pod adres nabywcy towaru lub do punktu odbioru.

PUDO w sklepach internetowych

Coraz chętniej kupujemy w e-sklepach niż w punktach sprzedaży, powodów może być kilka. Mianowicie, często dany produkt jest tańszy niż w sklepie stacjonarnym (porównanie ceny), możliwość zakupu bez wychodzenia z domu (oszczędność czasu), wygoda podczas zakupu ciężkich i dużych przedmiotów oraz wiele innych. Sklepy z branży e-commerce nie tylko kuszą promocjami ale również często darmową dostawą, niezależnie od kwoty zakupu, oferując różne formy dostawy. Jeszcze kilka lat temu najbardziej popularną formą było doręczenie pod wskazany adres. Dziś kierunek mocno się zmienił – dostawa do punktu w głównej mierze jest wybierana przez konsumentów. Na ten wybór składa się kilka czynników m.in. obecny styl życia, sprzedawcy oferują bezpłatną dostawę do punktu odbioru, punkty odbioru otwarte są do późnych godzin wieczornych, dogodna lokalizacja (bliskość sklepów) z dużym parkingiem. Współcześnie PUDO jest wykorzystywane również jako konsolidacja zwrotów w e-Biznesie. Sklepy w sieci zapewniają darmowy zwrot zakupionych produktów właśnie za pośrednictwem punktów nadania i odbioru przesyłek. Zwrot lub wymiana towaru w wyznaczonych punktach nadania nie tylko zwiększa liczbę przyjętych przesyłek ale także optymalizuje koszty dla firm kurierskich i sklepów online.