Najczęstsze błędy podczas wysyłki paczki za granicę | Blog | Boxfox

Przesyłki międzynarodowe – najczęstsze błędy podczas wysyłki paczki za granicę

27 sierpnia 2021

Przesyłki międzynarodowe – najczęstsze błędy podczas wysyłki paczki za granicę

Mimo że formularze zamówień kuriera są bardzo intuicyjne i prowadzą nas krok po kroku. Często popełniamy błędy, kiedy nadajemy przesyłki do osoby bliskiej lub znajomego. Przeczytaj poniższy artkuł i dowiedz się jakie niedokładności występują najczęściej po stronie nadawcy, podczas wysyłki paczek zagranicznych.  

Niepoprawny kształt i rodzaj opakowania

Pamiętaj, że najtańszą przesyłkę do NiemiecBelgii lub innego kraju UE wyślesz w opakowaniu standardowym, czyli pudełko kartonowe o kształcie regularnego prostopadłościanu. Często o tym zapominamy i umieszczamy przedmiot do opakowań o kształcie owalnym, kulistym lub nierównych krawędziach z wystającymi elementami. Część przewoźników również paczkę owiniętą folią stretch zalicza jako opakowanie niestandardowe. Jakie to może mieć konsekwencje? Oczywiście przesyłka niestandardowa jest droższa. Po doręczeniu lub gdy jeszcze paczka jest w transporcie możesz otrzymać dopłatę z tytułu paczki nienormatywnej. Czasem są to dość duże dopłaty, dlatego pamiętaj o poprawnym zapakowaniu. Bywa również, że kurier odmówi nam przyjęcia przesyłki. Jeśli paczka jest błędnie zapakowana. Dlatego stosuj się do zaleceń oraz przeczytaj więcej informacji na ten temat: jak poprawnie zapakować przesyłkę?

Brak pomiarów wagowych i gabarytowych przesyłki

Zanim przejdziesz do uzupełnienia formularza „zamów kuriera”, dokonaj dokładnych pomiarów wagowych przesyłki. Następnie zmierz każdy z boków przesyłki – długość, szerokość i wysokość. Podanie wymiarów oraz wagi paczki jest kluczowe do wyceny, dlatego podaj rzeczywiste pomiary. Najlepiej jest dokonać pomiarów po zapakowaniu przesyłki. Przy dużych gabarytowo paczkach podanie niepoprawnych wymiarów może skutkować w transporcie statusem paczki ponadgabarytowej, która wymaga ręcznego sortowania na sortowni przewoźnika. Niestety wiąże się to z dodatkową dopłatą.

Błędne dane adresowe nadawcy i odbiorcy

Jeśli chcesz aby przesyłka adresowana zagranicę została doręczona szybko i bezpiecznie pamiętaj o poprawnych danych adresowych. Błędne dane odbiorcy mogą mieć przykre konsekwencje, przesyłka może zostać doręczona z dużym opóźnieniem lub nawet zaginąć. Niepoprawne dane nadawcy w rezultacie mogą być powodem anulowania nadania przesyłki. Sprawdź i wpisz dokładnie dane adresowe przed nadaniem! Pamiętaj, dzięki poprawnym danym do wysyłki ułatwisz prace kurierowi i unikniesz niepotrzebnego stresu.

Nieprzygotowanie przesyłki na dzień nadania

Pamiętaj że kurier GLS przyjedzie już po przesyłkę na następny dzień roboczy po złożeniu zamówienia, z wydrukowanymi etykietami. Kurier podjedzie w godzinach 8:00 – 17:00. Bywa, że nadawca zamówi usługę kurierską, jednak dla wskazanego miejsca nadania nie ma nikogo, kto mógłby wydać paczkę kurierowi. Czasem nadawca nie ma jeszcze przygotowanej paczki do wysyłki, podczas gdy kurier jest gotowy do odbioru.  

Przedmioty wyłączone z usług

Podczas wysyłki paczki zagranicznej miej na uwadze regulamin danego przewoźnika. Zawsze przed wysyłką upewnij się, czy u danego przewoźnika rzecz, którą planujemy wysłać nie jest wyłączona z usług. Unikaj przedmiotów szklanych, delikatnych oraz żywności, która mogła by się zepsuć podczas transportu. Dodatkowo papierosy, alkohol jest również towarem zabronionym. Pamiętaj przestrzegaj regulaminu przewoźnika, aby Twoja przesyłka została doręczona do adresata terminowo i bez dodatkowych komplikacji.

Przedstawiliśmy najczęstsze błędy podczas wysyłki przesyłek kurierskich do krajów UE. Mamy nadzieje że zapoznałeś z nimi, co pozwoli Ci uniknąć tych samych błędów. Pamiętaj że w serwisie Boxfox.pl możesz nadawać paczki za granicę szybko i tanio, z dowolnego miejsca, bez wychodzenia z domu.

Łączenie kartonów

Bywa, że gdy mamy do wysyłki dwa lub trzy mniejsze kartony, decydujemy się na połączenie ich razem. Z pewnością osoba przygotowująca taką przesyłkę chce obniżyć koszty przewozu. Pamiętaj, że każda paczka powinna mieć osobny numer listu przewozowego. Łączenie pudełek kartonowych może później być powodem przykrych konsekwencji m.in. zagubieniem jednej z paczek podczas transportu. Zwyczajnie, jeden z kartonów może się odczepić od reszty, bez etykiety. W tym przypadku, w razie poszukiwań paczki, ustalenie właściciela może być niezwykle trudne. Oczywiście dany oddział ma swoje sposoby podczas weryfikacji np. ustalenie nadawcy po zawartości przesyłki. Dlatego stosuj się do wytycznych firm kurierskich, dzięki czemu Twoja paczka bezpiecznie i terminowo zostanie doręczona do adresata.

Nieprawidłowe etykietowanie przesyłek

Nadanie paczki bez drukowania dokumentów przewozowych jest popularne szczególnie wśród wysyłki okazjonalnej. Podjazd kuriera z wydrukowaną etykietą to wygodne rozwiązanie, gdy nie mamy drukarki w domu lub innym miejscu nadania. Wtedy po stronie nadawcy pozostaje tylko poprawne zapakowanie przesyłki i przekazanie kurierowi. Pamiętaj również o zachowaniu potwierdzenia nadania. W przypadku przewoźnika GLS dostarczenie dokumentów przewozowych przez kuriera jest całkowicie bezpłatne. Małe firmy z branży e-commerce również chętnie korzystają z podjazdu kuriera GLS z gotową etykietą, szczególnie dla wysyłki międzynarodowej. Trudno o lepsze połączenie – szybkość dostawy, niska cena i wygodne nadanie bez etykiety!  

Dlatego jeśli nadajesz więcej niż jedną przesyłkę do różnych odbiorców, zwróć uwagę na poprawne przyklejanie etykiet. Szczególnie jeśli kurier odbiera od Ciebie paczki z listami przewozowymi. Rekomendujemy wspólnie z kurierem dołączyć etykiety na paczki. Wtedy masz pewność, że wszystkie Twoje wysyłki będą kierowały się do właściwego adresata.

Nieczytelna etykieta

Etykieta kurierska powinna zostać dołączona jako ostatni element po zapakowaniu przesyłki. Dlatego po zamknięciu paczki taśmą pakową, dopiero doczep etykietę. Listy przewozowe nie zasłaniaj taśmą lub folią stretch. Skanery na sortowni mogą nie odczytać kodu, co może być powodem błędnego sortowania lub zwrotu paczki do nadawcy. Dodatkowo nadruk na etykiecie kurierskiej powinien być dobrej jakości. Najlepszym wyborem będzie drukarka termiczna. Jednak przy okazjonalnej wysyłce domowa drukarka laserowa lub atramentowa również będzie wystarczająca. Zabezpiecz etykietę po wydruku przed wilgocią czy uszkodzeniami. Twoja paczka pojedzie wiele kilometrów, szczególnie w wysyłce zagranicznej. Warto umieścić etykietę adresową w przyldze kurierskiej. Pamiętaj, że etykieta powinna być naklejona na najdłuższym boku paczki, z kodem kreskowym umieszczonym czytelnie, na płaskiej powierzchni (kod kreskowy nie może być pozaginany).