Jak wysłać części samochodowe kurierem za granicę? | Blog | Boxfox

Jak wysłać części samochodowe kurierem za granicę?

26 września 2023

Jak wysłać części samochodowe kurierem za granicę?

Jak wysłać części samochodowe kurierem za granicę? Warsztaty samochodowe oraz osoby prywatne coraz częściej decydują się na zakup części oraz akcesoriów samochodowych online. Nic w tym dziwnego, zakupy przez Internet niosą za sobą szereg korzyści m.in. niższe ceny, szeroki wybór produktów, czy wygodna dostawa do domu. W tym wpisie dowiesz jakie części samochodowe możesz wysłać kurierem za granicę i jak je zapakować. Miłej lektury!

Jak zapakować i wysłać za granicę części samochodowe kurierem?

Wysyłka części samochodowych kurierem do Szwecji, Danii lub innego kraju w UE może być nie lada wyzwaniem. Oleje i smary muszą być usunięte z wysyłanych części zamiennych lub akcesoriów, zanim zostaną umieszczone w przesyłce. Pozostałości płynne mogą się wylać podczas usługi transportowej i zabrudzić maszyny sortujące oraz inne wysyłki. Dlatego cały proces przygotowania paczki do nadania wykonaj starannie oraz zgodnie z wytycznymi firm kurierskich.

Elementy samochodowe mogą mieć różne kształty oraz wielkość. Dlatego dla małych i średniej wielkości części samochodowych oraz drobnych akcesoriów, najlepszych rozwiązaniem będzie wysyłka w formie paczki. Dla tego rodzaju przesyłki potrzebujesz solidnego pudełka kartonowego o regularnym kształcie oraz wypełniaczy, które chronią zawartość przed uszkodzeniem.

Po pierwsze, to dobierz mocny karton, dopasowany do wielkości i charakterystyki przedmiotu. Im zawartość przesyłki cięższa, tym karton powinien być twardszy i grubszy (najlepiej z trzywarstwowej tektury). W końcu nikt z nas nie chce aby karton rozerwał się w transporcie. Następnie umieść centralnie w środku opakowania produkt oraz zablokuj go. Poruszanie się przedmiotu uniemożliwisz wypełniaczami są to m.in. skropak, poduszki powietrzne, sizzlepak, wypełniacze papierowe, ścinki tektury. Jeśli wysyłasz kilka drobnych elementów, oddziel je od siebie przegródkami lub zapakuj w jednostkowe mniejsze opakowania. Dzięki temu pojedyncze części nie uszkodzą się od siebie wzajemnie.

Zanim zamkniesz pudełko kartonowe, uciśnij wszystkie boki opakowania oraz potrząśnij swoją paczką. Jeśli karton zniekształca się, świadczy to o błędnym zapakowaniu. Ilość materiałów wypełniających jest niewystarczająca. Z kolei oddźwięk wewnątrz przesyłki sygnalizuje, że produkty nie są poprawnie oddzielone od siebie.

Ostatnim krokiem procesu pakowania paczki to zaklejenie i zamknięcie pudełka kartonowego. Zrób to, używając szerokiej taśmy pakowej, z mocnym klejem. Połącz ze sobą wszystkie krawędzie kartonu – zastosuj metodę w kształcie litery H.

Pamiętaj, że Twój pakunek w obrocie międzynarodowym ma do pokonania długą trasę. Zapewne będzie sortowany kilka razy w magazynach przeładunkowych. Dlatego nie oszczędzaj czasu i materiałów pakowych do zabezpieczenia wysyłki. Unikaj także łączenia kartonów, każda przesyłka powinna zostać nadana osobno, na oddzielnej etykiecie.

Jakie części samochodowe nie mogę wysłać kurierem?

Każda firma kuriera w swoim regulaminie ma listę rzeczy wyłączony z usług. Na tej liście znajdują się także produkty z branży motoryzacyjnej m.in. akumulatory, oleje silnikowe, smary, paliwo, płyny chłodnicze, oleje hydrauliczne, płyny hamulcowe. Towary te mogę stanowić zagrożenie dla pracowników firm kurierskich oraz innych przesyłek. Dodatkowo większość przewoźników nie przyjmuje do transportu przedmiotów, które wymagają dedykowanych warunków podczas ich przemieszczania i sortowania. Są to najczęściej szyby, lusterka zewnętrzne, delikatne części nadwozia samochodowego. Dlatego zanim zdecydujesz się wysłać przesyłkę, zapoznaj się z regulaminem danej firmy kurierskiej lub skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta.

Jakie części samochodowe najczęściej wysyłamy kurierem?

Większość części samochodowych nadamy tanio za pomoc firmy kurierskiej w formie paczki. Oczywiście dla większych gabarytów nie jest to możliwe. Mogą zostać wysłane wyłącznie na palecie lub dostawą niestandardową.

Przygotowanie do transportu części samochodowych jest kluczowe aby przesyłka bezpiecznie trafiła do rąk odbiorcy. Firma kurierska może również odmówić odbioru wysyłki, jeśli zostanie błędnie zapakowana – brak umieszczenia przedmiotu w pudełku kartonowym, o regularnym kształcie prostopadłościanu.

W obrocie zagranicznym najczęściej wysyłane części zamienne i akcesoria samochodowe to:
  • Hamulce samochodowe (tarcze hamulcowe, klocki hamulcowe, zaciski hamulcowe, przewody hamulcowe).
  • Filtry samochodowe (filtry kabinowe, Filtry paliwa, filtry powietrza, filtry oleju).
  • Zawieszenie samochodowe (amortyzatory, poduszki, łożyska, elementy do mocowania amortyzatorów, wahacze, sprężyny, tuleje wahaczy).
  • Felgi samochodowe.
  • Sprzęgła samochodowe (dociski sprzęgła, koła zamachowe, linki sprzęgła).
  • Wycieraczki samochodowe (ramiona wycieraczek, wycieraczki szyb, silniki wycieraczek).
  • Części układu kierowniczego (drążki kierownicze, gumowe osłony przekładni kierowniczych).
  • Żarówki i oświetlenia.
  • Narzędzia warsztatowe.
  • Akcesoria samochodowe (łańcuchy śniegowe, akcesoria GSM, skrobaczki, szczotki, foteliki samochodowe, dywaniki samochodowe).


Jak tanio wysłać za granicę części samochodowe kurierem?

Cały czas pracujemy nad rozwiązaniami, które zoptymalizują koszty wysyłki, ale także zapewnią ochronę Twoim przesyłką. Dlatego współpracujemy tylko z najlepszymi firmami kurierskimi na rynku. Okazjonalną wysyłkę małych części samochodowych oraz drobnych akcesoriów motoryzacyjnych rekomendujemy kurierem GLS. Dzięki kalkulatorowi na stronie BOXFOX.PL szybko wycenisz koszt usługi kurierskiej z Polski do dowolnego kraju UE. Wystarczy, że wprowadzisz w odpowiednie rubryki wagę i wymiary paczki, wybierzesz kraj docelowy, po czym kliknij – wyceń. Gotowe, znasz już cenę przesyłki kurierskiej. Pamiętaj, że koszt nadania pakunku na tereny wyspiarskie bardzo ciężko określić na podstawie wyboru kraju. Konieczne będzie dodanie kodu pocztowego adresata. Z kolei jeśli wysyłasz regularnie większe ilości przesyłek do Francji, Holandii, Niemiec, Danii, Finlandii, czy Szwecji od dziś możesz skorzystać z lokalnego przewoźnika na danym rynku, w usłudze cross-border. To świetna opcja dla dużych firm z branże e-commerce.

O czym należy pamiętaj podczas wysyłki części samochodowych kurierem za granicę?

Wysyłając części samochodowe w obrocie międzynarodowym, mamy pewne ograniczenia ze względu na wagę i wielkość danego produktu. Standardową paczką kurierską wyślemy tylko przedmioty, które zostaną umieszczone w pudełku kartonowym o regularnym kształcie. Wagowo nie przekraczają 31,5 kg oraz suma obwodu podstawy przesyłki i jej najdłuższego boku nie może przekroczyć 300 cm. Przy tym najdłuższy bok nie może być dłuższy niż 200 cm.

Pozostałe części samochodowe o dużych gabarytach lub nieregularnych kształtach, mogą zostać zrealizowane wyłącznie z użyciem palet lub dedykowanej usługi dla przesyłek niestandardowych.

Jeśli masz do wysyłki używaną część samochodową, która wciąż jest sprawna, pamiętaj aby przed umieszczeniem w paczce odpowiednio ją przygotować do nadania. Wszystkie płyny mechaniczne m.in. olej silnikowy, smary, płyny hamulcowe, płyny chłodnicze powinny zostać usunięte. Jest to ważne nie tylko dla bezpieczeństwa naszej przesyłki, ale także innych wysyłek przewożonych przez daną firmę kurierską.

Wysyłka części samochodowych – jak ubezpieczyć przesyłkę?

Dbamy aby Twoja wysyłka za granicę była bezpieczna. Dlatego współpracujemy tylko z firmami kurierskimi, które oferują bezpłatne ubezpieczenie w cenie usługi kurierskiej. Jeśli Twoja paczka zaginie, zostanie uszkodzona lub przy odbiorze zauważysz ubytek w towarze, z nami masz pewność że otrzymasz odszkodowanie. Wypłata wysokości odszkodowania jest zależna od firmy przewozowej, która dokona weryfikacji na podstawie przesyłanych dokumentów – paragon, faktura lub rachunek zakupu przedmiotu, który był zawartością przesyłki. Mimo że wszystkie przesyłki wysłane za pośrednictwem BOXFOX.PL są ubezpieczone, nadawca jest zobligowany do poprawnego zabezpieczenia i zapakowania wysyłanych przedmiotów. Ponadto umieszczenie towarów wyłączonych z transportu, powoduje że wysyłający traci prawo do roszczeń z tytułu utraty bądź uszkodzenia przesyłki.