Jak prawidłowo zapakować paczkę? | Blog | Boxfox

Jak prawidłowo zapakować paczkę?

27 sierpnia 2021

Jak prawidłowo zapakować paczkę?

Każdemu z nas wydaje się, że zapakowanie przesyłki jest banalnie proste. Nic bardziej mylnego. 
Nieprawidłowe zapakowanie paczki może skutkować jej uszkodzeniem w transporcie, zwrotem do nadawcy czy też nawet zniszczeniem właśnie przez jej zawartości. To z kolei może być powodem odrzucenia ewentualnej reklamacji. Dlatego warto solidnie zadbać o wszystkie szczegóły podczas pakowania tak aby była ona bezpieczna i dotarła na czas. Przygotowaliśmy porady, które z pewnością Ci w tym pomogą. Zapraszamy zatem do wspólnego pakowania paczki z BoxFoxem.


Przygotuj opakowanie przesyłki – pudełko kartonowe


Przesyłka powinna być zapakowana do sztywnego pudełka kartonowego o regularnych kształtach prostopadłościanu/sześcianu. Należy wziąć pod uwagę wytrzymałość opakowania – warto sięgnąć po wysokiej jakości pudełka o podwójnych lub nawet potrójnych warstwach. Możesz skorzystać również z wcześniej już użytego kartonu jednak upewnij się, że nadaje się do ponownego użycia.

Pamiętaj aby dostosować wielkość pudełka do wysyłanego przedmiotu – pudełko nie może być ani za duże ani zbyt małe. Za mały karton spowoduje brak miejsca dla zabezpieczenia przedmiotu, a z kolei zbyt duży może spowodować zapadnięcie się kartonu podczas transportu.

Zabezpiecz wysyłany przedmiot wewnątrz paczki 


Pamiętaj aby odpowiednio zabezpieczyć wysyłany przedmiot w środku pudełka – zminimalizuje to ryzyko przemieszczania się zawartości paczki oraz uszkodzenia w transporcie. Do zabezpieczenia wewnętrznego przedmiotu możesz wykorzystać tzw. wypełniacze m. in. folie bąbelkowe, poduszki powietrzne czy kartonowy/piankowy granulat. Świetnie też się sprawdzą domowe sposoby takie jak np. zmięty papier, ścinki kartonowe, wkładki tekturowe, styropian. Pamiętaj, że każde zabezpieczenie jest lepsze niż jego brak a przedmioty powinny być unieruchomione tak, aby nie mogły się one swobodnie przemieszczać podczas transportu. Ciężki przedmiot należy zawsze ulokować w środku pudełka tak, aby zachować jego równowagę. Drobne rzeczy powinno się koniecznie umieścić w dodatkowym pojemniku tak, aby nie rozsypały się w trakcie transportu. Podczas wysyłania kilku przedmiotów w jednej paczce sprawdzą się świetnie separatory, które oddzielają przedmioty od siebie. Dodatkowo każdy przedmiot można owinąć folią bąbelkową.


Dokładnie zaklej przesyłkę


Użyj taśmy klejącej do zamknięcia pudełka kartonowego. Wykorzystaj do tego szeroką taśmę i postaraj się, aby wszystkie krawędzie paczki były zaklejone. W przypadku paczek cięższych – nie oszczędzaj taśmy, jej ilość powinna być wprost proporcjonalna do ciężaru paczki.


Naklej list przewozowy/etykietę na paczkę


Większość przewoźników jest w tej kwestii elastyczna – można zatem wybrać opcję samodzielnego wydruku etykiety i umieszczenia jej na paczce lub zamówienia gotowej etykiety u przewoźnika.
W przypadku tej drugiej opcji to kurier w dniu nadania paczki przewiezie etykietę i oklei ją za nas.
Natomiast jeżeli wybraliśmy opcję pierwszą, to powinniśmy nakleić etykietę tak, aby nie zasłonić lub uszkodzić kodów kreskowych czy danych adresowych. Najlepiej, aby doczepić ją na najdłuższym boku paczki – będzie to pomocne dla maszyn sortujących i unikniemy ewentualnych dopłat za sortowanie manualne. Można też wydrukowaną etykietę umieścić w saszetce czy przyldze kurierskiej. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzić poprawność etykiety. Częstym problemem jest także jakość druku – najlepiej do tego celu nadają się drukarki termiczne typu Zebra, spotykane często na wielu magazynach. Natomiast jeśli drukujemy etykietę w warunkach domowych, postarajmy się o jak najlepszą jakość druku – zwłaszcza kodu kreskowego.


Prawidłowe umieszczenie etykiety na paczce jest bardzo ważne – przesyłka zostanie poprawnie zeskanowana przez urządzenia sortujące i szybko doręczona do właściwego odbiorcy. Dlatego przed wydaniem paczki sprawdź czy nie zapomniałeś o etykiecie.  


Podsumowanie


Mamy nadzieję, że nasze wskazówki i rady pomogą w pakowaniu przesyłek. Poniżej jeszcze raz przypominamy jak poprawnie przygotować paczkę.
1. Przygotuj pudełko kartonowe, dopasowane do gabarytu wysyłanego towaru.
2. Zabezpiecz przedmiot i wypełnij wolne przestrzenie.
3. Starannie zaklej paczkę taśmą.
4. Naklej poprawnie etykietę.


Zależy nam, aby przesyłki wysyłane za pośrednictwem Boxfox docierały do odbiorców szybko i bez problemów. Życzymy wszystkim Klientom bezpiecznych i ekspresowych wysyłek!